Twój koszyk jest pusty
Aktualności lotto 01 mar. 2017
9 sposobów jak odzyskać motywację!
Jak znaleźć motywację – 9 rad ekspertów

Brak motywacji może dotyczyć każdego aspektu naszego życia. Często zdarza się, że brakuje nam jej w pracy, w prywatnym życiu, w relacjach między bliskimi, w planowaniu przyszłości, czy do do realizacji swoich celów i marzeń. Niezdolność do wcielenia w życie swoich planów sprawia, że często odczuwamy rozczarowanie i niezadowolenie z naszego życia. Brak motywacji powoduje też, że czujemy się nieszczęśliwi i niekompetentni, zaś włócząc się bez celu tracimy jakąkolwiek chęć do życia. Czy jednak pomyślałeś kiedyś, że takie uczucie bezsilności może tak naprawdę być tylko złudzeniem?
To oczywiste, że nie możemy czuć się szczęśliwi codziennie, przed 24 godziny na dobę. Każdy z nas ma takie momenty, w których odczuwa rozczarowanie czy nawet zniechęcenie, gdyż wszystkim zdarzają się porażki i niepowodzenia. Warto jednak pamiętać, że takie sytuacje są tylko tymczasowe i prędzej czy później przeminą. Co więc należy robić, gdy stracisz motywację? Jak ruszyć „z kopyta” i zacząć pracę na nowo?
Co to jest motywacja? - definicje
Zanim skupimy się na tym jak odzyskać utraconą motywację, powinniśmy przyjrzeć się co ten termin tak naprawdę oznacza. Tak jak w przypadku większość pojęć związanych z psychologią, istnieje wiele definicji, które usiłują wyjaśnić czym jest motywacja (od łacińskiego Movere, czyli ruch). Początkowe interpretacje opisywały motywację jako wewnętrzną siłę, wolę, czy instynkt danej osoby. Natomiast analizując samo zachowanie, można powiedzieć, że motywacja to ciągła odpowiedź organizmu na bodźce powiązane z nagrodą. Współcześni psychologowie i socjologowie wykazują, że motywacja zależy od pomysłów, opinii i emocji danej jednostki.
Na jednym z największych portali edukacyjnych Education.com motywacja opisywana jest jako zbiór czynników, które utrzymują nas w ciągłym ruchu, sprawiają, że nasza praca idzie do przodu, a my osiągamy nasze cele i wyznaczone zadania.
Natomiast portal edukacyjny WebFinaceInc.com definiuje motywację jako zbiór zewnętrznych i wewnętrznych czynników, które wpływają na pragnienia i energię danej jednostki do poświęcenia się swojej pracy, hobby, czy powierzonym zadaniom i celom. Motywacja daje więc nam siłę do osiągnięcia wyznaczonych celów.
Dlaczego tracimy motywację?
Mimo, że prawie każdy ma swoje marzenia, plany i cele, które chciałby osiągnąć, wielu ludzi po prostu brakuje motywacji do ich realizacji. Dlaczego się tak dzieje? Istnieje kilka powodów. Przede wszystkim bardzo często zdarza się, że gdy natrafimy na jakąś przeszkodę lub nie poradzimy sobie z jakimś prostym zadaniem, zamiast spróbować ominąć przeszkodę lub znaleźć rozwiązanie problemu, popadamy w obojętność i bierność.
Remez Sasson, założyciel portalu Success Consciousness tłumaczy przyczyny łatwej utraty motywacji. Bardzo często winna jest słaba wola, lenistwo, nieśmiałość i brak pewności siebie. W niektórych przypadkach powodem mogą też być problemy fizyczne lub psychiczne, które wymagają profesjonalnej pomocy. Poniższa grafika przedstawia 6 czynników, które najczęściej przyczyniają się do utraty motywacji.
Według Sessona powyższe czynniki hamują naszą motywację i mogą służyć jako wymówki, tłumaczące dlaczego nie robimy kolejnego kroku do zamierzonego celu. Na szczęście można łatwo nauczyć się jak radzić sobie z problemami, przezwyciężać przeciwności czy tłumić czynniki demotywujące.
Rozpocząć należy od przyznania się do tego, że utraciliśmy motywację. Następnie należy przeanalizować co było tego przyczyną i zrozumieć, że to tylko kwestia nastawienia. Rezen Sesson radzi, by stale powtarzać sobie, że to co człowiek może stracić z powodu braku motywacji, może też zdobyć gdy odzyska utraconą motywację. Wystarczy znaleźć odpowiedni bodziec do działania, nabrać entuzjazmu, rozdzielić swoje cele na mniejsze zadnia i wziąć się do pracy. W ten sposób będziesz w stanie przezwyciężyć lenistwo i prokrastynację.
Jak znaleźć motywację?
Wiemy już czym jest motywacja oraz dlaczego tak łatwo ją utracić. Najwyższa więc pora by zastanowić się, jak możemy się motywować i poznać proste metody, które pomogą odzyskać utraconą motywację. Autorzy książki „Pstryk. Jak zmieniać żeby zmienić”, Chip i Dan Heath twierdzą, że nasze emocje mają silny wpływ na motywację, przez co to właśnie one są istotnym elementem potrzebnym do realizacji naszych planów. Musimy więc myśleć, że planujemy i czuć, że działamy. Bez emocjonalnego podejścia do sprawy na pewno nie uda nam się odnaleźć motywacji niezbędnej do osiągnięcia wyznaczonego celu.
Amerykańska terapeutka i naukowiec, Jessica B. Casey podzieliła proces budowania motywacji na cztery etapy:
1. Determinacja i osiągnięcie wyznaczonych celów
2. Zmiany w sposobie myślenia
3. Samomotywacja
4. Dbanie o siebie
Aby mieć dobrą motywację powinniśmy zacząć od wyznaczenia sobie jasnych celów. Jessica Casey uważa, że bardzo często tracimy motywację, gdy nasze cele nie są dokładnie określone, są zbyt ogólnikowe i nieprecyzyjne. Dokładne cele muszą następnie być wzmocnione przez pozytywne myślenie i wewnętrzną motywację (dlaczego chce osiągnąć wyznaczone przez siebie cele i co sprawi że będę szczęśliwy?). Ponadto, nie można też zapominać by dbać o samego siebie, zdrowo się odżywiać, regularnie ćwiczyć i dobrze się wysypiać.
Jak odzyskać motywację – 9 rad ekspertów
W oparciu o 15 źródeł specjalizujących się w dziedzinach motywacji, samodoskonalenia się, sukcesu, biznesu i różne badania naukowe z dziedzin psychologii i socjologii stworzyliśmy listę 9 wskazówek, które pomogą Ci odzyskać utraconą motywację. Należy jednak pamiętać, że tak naprawdę wszystko jest tylko i wyłącznie w Twoich rękach.
1. Analiza i wizualizacja
Najpierw zastanów się dlaczego straciłeś swoją motywację, a następnie spróbuj określić na czym tak naprawdę Ci zależy w życiu, co chcesz osiągnąć i co sprawi, że Twoje życie stanie się lepsze. Remez Sasson radzi, by każdy z nas dobrze się zastanowił czego tak naprawdę oczekuje od życia. Aby tego dokonać należy skupić się na szczegółach. Zacznij od analizy sytuacji, w której się znajdujesz. Poświęć więc kilka minut dziennie, by wyobrazić sobie co chciałbyś zrobić w swoim życiu. Nie zwracaj uwagi na przeszkody i pomyśl o swoich najskrytszych marzeniach, do których nie masz pewności, energii i entuzjazmu. W swojej wyobraźni spróbuj spojrzeć na siebie jak na osobę zmotywowaną do działania, która zawsze osiąga swój cel. Taka wizualizacja pomoże Ci wzbudzić pozytywne emocje i stworzyć dobre podłoże do osiągnięcia wyznaczonego celu.
2. Określ swój cel
Podstawą precyzyjnego określenia swojego celu jest podzielenie go na mniejsze elementy. Czy wiesz dlaczego większość z nas nie dotrzymuje swoich postanowień noworocznych do kolejnego Sylwestra? Ponieważ są zbyt ogólne. Zamiast postanawiać, że schudniesz, określ dokładnie ile kilogramów chcesz zrzucić i w jaki sposób. Każdy cel należy podzielić na mniejsze elementy, które wiesz że osiągniesz. Kiedy uda Ci się tego dokonać poczujesz satysfakcję, która dodatkowo zmotywuje Cię do dalszego działania, a tym samym wzmocnisz swoją wewnętrzną motywację. Należy jednak pamiętać, że zbyt dużo kroków może spowodować, że w którymś momencie dojdziesz do wniosku, że Twoje starania nie mają końca. Dlatego ważne jest by planując swoje cele dobrze przemyśleć na jakie elementy podzielisz swoje działania.
3. Zmień swój sposób myślenia
Oprócz konkretnego planu i wyznaczenia jasnych celów działania, trzeba też zmienić swój sposób myślenia. Jak donosi Forbes, negatywne myślenie może doprowadzić do tego, że dana osoba przestanie wierzyć, że wyznaczony cel jest dla niej osiągalny. Z drugiej strony pozytywne myślenie może Ci pomoc osiągnąć nawet najtrudniejsze wyzwania. Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców z Uniwersytetów Pensylwania, Michigan i West Point wykazały, że osoby smutne i negatywnie nastawione do życia postrzegają swoje zadania jako zdecydowanie trudniejsze niż osoby, które myślą bardziej pozytywnie i są w dobrym nastroju. Oznacza to, że sposób myślenia i negatywne lub bardziej pozytywne podejście do życia mają ogromny wpływ na to jak postrzegamy postawione przed nami cele i wyzwania.
4. Wewnętrzna motywacja
Pomyśl o swoich dotychczasowych osiągnięciach. Stwórz listę swoich sukcesów. Mogą to być nawet te najdrobniejsze osiągnięcia takie jak potrawa przygotowana na spotkanie z przyjaciółmi, czy rysunek zrobiony podczas podróży pociągiem. Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Northeastern w Bostonie motywacja i wytrwałość powiązana jest z poczuciem dumy i satysfakcji. Dlatego też osoby, które są pewne siebie i dumne z własnych osiągnięć bardzo często są także bardziej wytrzymałe w realizacji swoich planów. Prokrastynacja, lenistwo i brak entuzjazmu przyczyniają się do poczucia słabości i niezadowolenia z życia. Natomiast entuzjazm i aktywne podejście do życia przyniosą Ci pozytywne doznania takie jak radość, siłę i uczucie sukcesu.
5. Pozbądź się strachu
Boisz się porażki? Cóż z tego, każdy się jej boi! Na całym świecie miliony ludzi przeżywa mniejsze lub większe porażki. Gdybyśmy przygotowali listę znanych ludzi sukcesu, jedno jest pewne – nie znalazłaby się na niej ani jedna osoba która przed osiągnięciem sukcesu wielokrotnie nie poniosła porażki. Henry Ford przed zrewolucjonizowaniem rynku motoryzacji dwa razy został bankrutem. Walt Disney mając 19 lat został zwolniony z pracy w lokalnej gazecie przez „Brak wyobraźni”. Nie przeszkodziło mu to jednak w stworzeniu legendarnych postaci jak Myszki Miki czy Kaczora Donalda. To tylko kilka przykładów znanych ludzi, którzy zanim osiągnęli swój sukces przeżyli wiele porażek oraz chwil zwątpienia. Warto jednak zauważyć, że żadna z nich nie nie zrezygnowała z dążenia do spełnienia swoich marzeń. Pamiętaj, nigdy się nie poddawaj!
6. Pozbądź się wszystkich rozproszeń
Bez względu na to, czy chcesz zacząć ćwiczyć jogę, biegać kilka razy w tygodniu, stworzyć swój własny blog, rozpocząć nowy ciekawy projekt czy po prostu znaleźć nową pracę, pamiętaj żeby zacząć od zminimalizowania czynników, które mogą oderwać Cię od nowych planów. Jeśli chcesz osiągnąć cel, musisz skupić na nim całą swoją energię. Na pewno dobrze wiesz, że najwięcej Twojego czasu kradną portale społecznościowe, telewizja itp. Jeśli więc chcesz skupić się na osiągnięciu swojego celu, dobrym pomysłem może być wyłączenie telefonu, wylogowanie z Facebooka i poproszenie znajomych lub najbliższych o kilka godzin spokoju, żebyś mógł się skupić na swoich zadaniach. Jak już to zrobisz i nic nie będzie mogło odciągnąć Cię od realizacji swoich planów, bardzo trudno będzie Ci się cofnąć i zrezygnować.
7. Rywalizuj z innymi i z samym sobą
Większość ludzi najbardziej motywuje uczucie rywalizacji. Jeśli wiec planujesz zrzucić zbędne kilogramy do lata i wiesz, że jedna z Twoich koleżanek chciała zrobić to samo, jednak brakuje jej motywacji, dobrym pomysłem jest połączenie sił. Wspierając się nawzajem i jednocześnie trochę rywalizując ze sobą łatwiej osiągniecie cel. Natomiast jeśli jesteś sportowcem lub kiedykolwiek brałeś udział w zawodach, dobrze wiesz, że czasem aby pobić własny rekord trzeba nauczyć się rywalizować z samym sobą.
8. Powiedz innym o swoich planach
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się co motywuje aktorów? Widownia! Opowiedz więc o swoich planach najbliższym i przyjaciołom. W ten sposób stworzysz pewien rodzaj odpowiedzialności wobec najbliższych i trudniej będzie Ci wycofać się ze swoich planów. Zainteresowanie przyjaciół sprawi, że będziesz chcieć pokazać im, że robisz postępy. Co więcej, otaczając się osobami, które myślą pozytywnie, łatwiej będzie Ci osiągnąć wyznaczony cel. Badania wykazały, że to co myślisz o sobie i jak postrzegasz samego siebie ma ogromny wpływ na to, czy jesteś człowiekiem sukcesu. Dlatego nie zapominaj, że to iż podzielisz się swoimi planami z przyjaciółmi to nie wszystko. Jak zawsze, wszystko jest w Twoich rękach. I to Ty decydujesz o swojej przyszłości!
9. Zrób pierwszy krok
Bez względu na to jak się czujesz, bez względu na to czy wydaje Ci się że nie masz 100% szans na osiągnięcie sukcesu, najważniejsze jest by ruszyć do przodu. Być może początki będą trudne, jednak jeśli będziesz wierzyć w siebie, możesz przezwyciężyć wszystko. Pamiętaj, że największe przeszkody to te, które stawiasz sobie sam. Psychologowie Timothy Wilson i Daniel Gilbert w swoich badaniach wykazali, że nasze wizje na temat przyszłości bardzo rzadko są zgodne z prawdą. Wielu ludzi nie potrafi tak naprawdę ocenić co sprawi, że będą szczęśliwi, a co jest dla nich niekorzystne. Dlatego też nie ma sensu przykładać uwagi do takich rzeczy. Jeśli chcesz osiągnąć swój cel, wystarczy skupić się na jego osiągnięciu i krok po kroku realizować swój plan. Prędzej czy później na pewno go osiągniesz, bo tak naprawdę wszystko zależy tylko od Ciebie!
Źródła:
goodtherapy.org
lifehack.org
apa.org
psychologytoday.com
mindbodygreen.com
mayoclinic.org
education.com
webfinanceinc.com
successconsciousness.com
time.com
reference.com
healthyplace.com
entrepreneur.com
Forbes.com
ncbi.nlm.nih.gov
A
Agnieszka
Agnieszka
» Czytaj wszystkie artykuły od AgnieszkaOdkąd pamiętam interesowały mnie ciekawe historie wielkich zwycięzców lotto. Teraz, dzięki Lottoland, mam wyjątkową okazję poznania jak to wszystko działa "od kuchni". W moich artykułach znajdziecie więc wszystkie informacje i tajemne sekrety szczęśliwych graczy, które pomogą Wam zwiększyć szanse na wielką wygraną!