Twój koszyk jest pusty
Aktualności lotto 10 kwi. 2014
Loteryjne mity: Zwycięzca lotto czy przynęta dla rekina?
Co jest bardziej prawdopodobne: wygrana na loterii czy atak rekina?

Jakie jest prawdopodobieństwo wygranej na loterii?
Większości z nas bardzo trudno jest sobie wyobrazić i do czegoś porównać liczby przedstawiające szanse na wygraną na loterii. Z tego też powodu bardzo często zaczynamy uważać różne losowe zdarzenia za bardziej prawdopodobne niż główna wygrana na loterii. Zastanówmy się jednak, czy przesądy te są prawdziwe. Czy istnieją jakieś dowody i dane statystyczne, które potwierdzą najpopularniejsze teorie? W Lottoland postanowiliśmy to sprawdzić. W nowej serii artykułów Loteryjne Mity postaramy się przeanalizować te najczęściej powtarzane, by sprawdzić, czy znajdują one jakieś potwierdzenie w liczbach.
Prawda czy fałsz?
Loteryjny Mity #1: Masz większe szanse na to, że zaatakuje Cię rekin, niż na główną wygraną w lotto!
FAŁSZ
Strach przed rekinami utrwalił się w naszej świadomości już dawno temu. W końcu ryby te są jednymi z największych drapieżników mórz i oceanów. Rekiny wyewoluowały na długo przed pojawianiem się naszego gatunku. Ich pierwsi przedstawiciele żyli około 420 milionów lat temu. Oznacza to, iż rekiny są o wiele starszym gatunkiem niż dawno wymarłe dinozaury. Galeofobia, czyli strach przed rekinami, należy do jednych z lepiej udokumentowanych lęków. W rzeczywistości, jedną z przyczyn, dla których każdy z nas woli pływać w czystej, przejrzystej wodzie, jest fakt, iż w ten sposób mamy możliwość sprawdzenia, co się „czai” w głębinach. Wszystkim dobrze znany film „Szczęki” w reżyserii Stevena Spielberga, wykorzystał nasze lęki w efektownym stylu. Co ciekawe, po jego premierze w 1975 roku, tysiące ludzi przejawiało objawy lęku , a nawet paniki przed wejściem do wody.
Prawda jest jednak taka, iż każdy z nas ma prawie 20 razy większe szanse na trafienie szóstki w Totka, niż na stanie się przekąską rekina. Z godnie z wynikami badań z 2000 roku, przeprowadzonymi w Stanach Zjednoczonych szanse na to, iż zostaniemy zaatakowani przez rekina wynoszą około 1 do 264 milionów. W porównaniu, szanse na trafienie szóstki w polskim lotto wynoszą 1 do 13 983 816.
Według danych udostępnionych na międzynarodowej liście ataków rekinów na ludzi (International Shark Attack File), w 2013 roku odnotowano ich jedynie 13, w tym 2 na Hawajach, 2 w Australii, 2 w Brazylii, 2 na francuskiej wyspie Reunion, 2 na Jamajce, 1 w Południowej Afryce, 1 w Polinezji Francuskiej oraz 1 w Nowej Zelandii. Średnio na całym świecie, co roku dochodzi do 4,2 ataków śmiertelnych. Należy jednak zwrócić uwagę na to, iż liczby te mogą wzrosnąć wraz z ulepszeniem sposobów raportowania przez niektóre kraje.
W rzeczywistości, jeśli planujesz wakacje nad morzem lub oceanem są inne zdecydowanie ważniejsze problemy, na które powinno się zwrócić uwagę, zamiast przejmować się rekinami.
Z powodu poparzeń wywołanych przez meduzy, każdego roku umiera około 40 ludzi. Liczba ta jest ponad 3 razy większa od liczby zgonów wywołanych przez ataki rekinów.
Szkaradnice zostały uznane za jedne z najbardziej jadowitych ryb, a od ich ukłucia, co roku ginie około 110 osób. Oznacza to, iż osoby spędzające wolny czas nad oceanem, są prawie 8 razy bardziej narażone na śmierć z powodu Szkaradnic, niż od ugryzienia rekina.
Co więcej, analizując dane statystyczne w wielu krajach, główną przyczyną śmierci nad wodą są utonięcia. Dla przykładu, w 2013 roku w Polsce zginęło w ten sposób aż 439 osób, natomiast w 2012 roku w Wielkiej Brytanii utonęło 371 osób.
Ponadto, w Wielkiej Brytanii każdego roku umiera około 750 osób z powodu ciężkich poparzeń słonecznych. Okazuje się też, że nie trzeba nawet zbliżać się do nadmorskich miejscowości, by statystycznie być w większym niebezpieczeństwie, niż pływając w miejscach, gdzie najczęściej spotyka się rekiny. Analiza statystyczna wykazała, iż jedynie w 2000 roku aż 341 Amerykanów zmarło zasypiając w wannie.
Jak przeżyć atak rekina
Aby zminimalizować ryzyko „pożarcia” przez rekina wśród entuzjastów lotto, poniżej zamieszczamy krótki przewodnik.
Jak uniknąć ataku rekina:
1) Po pierwsze, unikaj wypływania na głęboką wodę. Na szczęście w procesie ewolucji, rekiny nie wykształciły nóg, więc dopóki zostaniesz na płyciźnie, atak ze strony tych ryb Ci nie grozi.
2) Staraj się nie używać płetw do pływania, dzięki czemu zmniejszysz ryzyko, że rekin pomyli Cię z foką.
3) Uderz rekina w nos i skrzela. Jeśli zaatakuje Cię rekin warto się bronić. O ile to tylko możliwe spróbuj odstraszyć rekina uderzając w jego nos lub skrzela. Miejsca te są wyjątkowo wrażliwe, więc jeśli uda Ci się w nie trafić, rekin może zrezygnować z kontynuowania ataku.
4) Zachowaj spokój i nie krwaw. Oczywiście łatwiej powiedzieć niż wykonać, jednak udowodniono, iż rekiny naturalnie podążają w kierunku źródła krwi oraz osób i zwierząt szamoczących się w wodzie.
5) Unikaj kąpieli o zmierzchu i w nocy, gdyż jest to pora żerowania rekinów.
6) Pływaj w grupie przyjaciół, ponieważ rekiny przeważnie atakują samotne ofiary.
Wnioski
Fakt: Dane statystyczne wykazały, że każdy, kto bierze udział w loteriach ma prawie 20-krotnie większe szanse na wygraną w lotto, niż na zostanie zaatakowanym przez rekina.
Pomimo głęboko zakorzenionego lęku przed rekinami, szanse na to, że któryś z nich Cię zaatakuje są bliskie zeru. Oczywiście wyniki mogą się nieznacznie różnić jeśli jesteś surferem bądź płetwonurkiem. ;)
A
Agnieszka
Agnieszka
» Czytaj wszystkie artykuły od AgnieszkaOdkąd pamiętam interesowały mnie ciekawe historie wielkich zwycięzców lotto. Teraz, dzięki Lottoland, mam wyjątkową okazję poznania jak to wszystko działa "od kuchni". W moich artykułach znajdziecie więc wszystkie informacje i tajemne sekrety szczęśliwych graczy, które pomogą Wam zwiększyć szanse na wielką wygraną!